„Rokko” – Barbara Ciwoniuk – recenzja

Barbara Ciwoniuk to autorka dobrze znanych i lubianych książek dla młodzieży. Najbardziej znane tytuły jej autorstwa to „Ania”, „Igor”, „Własny Pokój”, a ostatnio także, dzięki wydawnictwu Literatura popularność zyskały też „Musisz to komuś powiedzieć”, „A jeśli zostanę”, oraz, rzecz jasna, „Rokko”.

Rokko – Barbara Ciwoniuk„Rokko” to powieść o nastoletnim chłopcu, takim samym jak większość uczniów gimnazjum. Chociaż nie, Rokko, czyli po prostu Roch, różni się od swoich rówieśników zwłaszcza jedną rzeczą- jego ojciec jest autorem wprost rozchwytywanych książek. W związku z tym, pieniędzy Roch ma również więcej, niż jego koledzy z klasy, czy szkoły, jednak nie czuje się przez to szczęśliwszy. Tęskni za matką, która zginęła w wypadku samochodowym, gdy był jeszcze bardzo mały i niewiele o tym wydarzeniu pamięta. Z ojcem łączą go na pozór dobre relacje, ale kiedy przyjrzeć się rodzinie bliżej, staje się jasne, że obydwoje są sobie właściwie obcy.

Wkrótce nadchodzi czas zmian, może nie wielkich, ale jakiś na pewno – stara gospodyni, która prowadziła dom Rocha i jego ojca jest zmuszona zrezygnować z posady, a na jej miejscu pojawia się młodziutka studentka, która nie miała dotąd styczności z tak niecodzienną rodziną. Na jaw zaczynają powoli wychodzić sprawy z przeszłości, związane z mamą Rokko. W szkole także wiele się zmienia – do klasy dochodzą aż dwie nowe osoby, które, jak szybko się okazuje, wywrócą szkolny świat do góry nogami.

Jak chłopiec poradzi sobie z nowymi wyzwaniami?
Gdzie znajdzie odpowiedź na dręczące go pytania?
Jak poradzić sobie z przeszłością?

„Rokko” to powieść o tolerancji, i to właśnie najmocniej nasuwa mi się po przeczytaniu tej powieści. To niezwykła historia o młodym człowieku, który dopiero zaczyna odkrywać, kim tak naprawdę jest. Polecam wszystkim rówieśnikom Rocha, niezależnie od płci :)

Ania, 16 lat

Blog „Recenzje młodzieżowe – bo młodzież też lubi czytać!”

Barbara Ciwoniuk, ROKKO

Ostatnio przeczytana przeze mnie książka to ,,Rokko”. Autorką jest Barbara Ciwoniuk, która napisała wiele wspaniałych książek.
Głównym bohaterem książki jest Roch zwany Rokko. Dotąd miał poukładane życie. Jest synem sławnego pisarza. Ale od pewnego dnia jego świat zaczął się walić. Na miejsce starej gosposi zostaje zatrudniona interesująca studentka. Do jego klasy dołącza czarna owca szkoły, a zaraz po nim dziewczyna, za którą oglądają się wszyscy chłopcy. Ojczulek musi się ożenić. A co się stanie, gdy chłopiec odkryje starannie ukrywaną tajemnice rodzinną? Z czasem nawet przyjaciele zaczynają go zawodzić. Czy rzeczywiście jedynym dla niego wyjściem jest „granat”. Książka opowiada o życiu i problemach nastolatków, którzy czasem wybierają drastyczne rozwiązania. Czasem podejmują złe decyzje i gubią się w życiu. Autorka użyła prostego teraźniejszego języka. Sytuacje opisane w książce są niezwykle realne. Książka powala na kolana. Naprawdę warto ją przeczytać.

Dominika Porowska, SP nr 1, Łapy

37. recenzja z akcji „Czytam, bo lubię”