Rokko

rokko-2013Koledzy Rokka uwielbiają jego chatę – nikt tu nie gdera i nie pilnuje porządku. Dzięki studentce-gosposi jest suto w kuchni, czysto i ogólnie – bogato, od razu widać, że ojciec Rokka, piszący bestsellery, robi niezłą kasę… W jego życiu wypełnionym romansami i karierą nie ma za wiele miejsca dla syna. Chłopak czuje, że sytuacja go przerasta, kiedy dowiaduje się, że być może ta kariera, prasa i zdjęcia w pewnej gazecie przyczyniły się do śmierci najbliższej mu osoby.
Powieść dla młodzieży o samotności, pierwszym uczuciu i trudnym dochodzeniu do porozumienia ojca i syna. W tle – dużo szkolnej, nieraz brutalnej rzeczywistości. Główni bohaterowie, nie godząc się na poniżanie ze strony nauczycielki, uczą się odwagi i solidarności.

Zaskakujące zakończenie Rokko (…) dobrze oddaje siłę młodzieńczego przeżywania dramatu. Pokazuje determinację nastolatka, by nie przegrać, nie zginąć w tłumie. To scena na miarę humoru kidnapingów czy wielkich wielomilionowych interesów prowadzonych przez bohaterów powieści Niziurskiego.

Danuta Świerczyńska-Jelonek „Nowe Książki”

Wydawnictwo Literatura, Łódź 2013


eye

Poprzednie wydanie

rokko-2006Czego można spodziewać się po zrównoważonym, poważnym nastolatku, gdy raptem zawali mu się cały, poukładany dotąd świat? Kiedy niespodziewanie dowie się, że jego sławny ojciec ma zamiar wkrótce się ożenić?… Gdy znienawidzona, stara gosposia nagle odejdzie, a jej miejsce zajmie interesująca studentka?… Kiedy w jego klasie zjawią się: najpierw pewien życiowy outsider, czarna owca szkoły, a zaraz po nim dziewczyna, w której nie sposób się nie zakochać?… Kiedy wszystko będzie wskazywało na to, że najbliżsi przyjaciele zawiodą?… Gdy zupełnie przypadkowo pozna starannie ukrywaną przez lata rodzinną tajemnicę, a konflikt z nielubianą nauczycielką nabrzmi i będzie już nie do opanowania?… Czy naprawdę nie pozostanie mu już nic, tylko… chwycić za granat?

Wydawnictwo Telbit, Warszawa 2006

Komentarze są wyłączone.