Nastolatki czytają: „Musisz to komuś powiedzieć”

„Musisz to komuś powiedzieć” autorstwa Barbary Ciwoniuk to kolejna z serii „plus minus 16” powieść dla nastolatków, którą po prostu MUSICIE przeczytać. Dlaczego? Bo jest w niej wszystko, co być musi w dobrej książce: wartka akcja, ciekawi i wielowymiarowi bohaterowie, przyjaźń, miłość, problemy wieku dojrzewania i trochę… Marii Konopnickiej.

Bohaterka powieści, Milena, ma 15 lat, właśnie z powodzeniem skończyła drugą klasę gimnazjum i wraz z przyjaciółką Kamą zastanawia się, jak spędzić dwa miesiące wakacji. Możliwości finansowe są jednak ograniczone, bo rodzice Mileny postawili wszystko na jedną kartę i właśnie otwierają knajpę w centrum Suwałk. Pozostaje zatem wyjazd z przyjaciółmi na wieś do dziadków Kamy oraz wartsztaty literackie poświęcone twórczości Marii Konopnickiej. No właśnie, co robi Maria Konopnicka w powieści dla młodzieży? Okazuje się, że jest to klucz otwierający dyskusję o homofobii oraz tolerancji dla wszelkiej inności. Podczas warsztatów, na których podjęto się poznania życia i twórczości pisarki, bohaterowie udowadniają, że czasem warto brać pod uwagę różne argumenty, skrupulatnie przyjrzeć się wszelkim motywom działania człowieka, nim się go oceni. Nikt z nas nie wie przecież o innych wszystkiego, czasem okazuje się, że w ogóle nie znamy nawet swoich przyjaciół. Trzeba przyznać, że mnogość informacji z życiorysu Konopnickiej i rozległy dyskurs o jej twórczości i postawie życiowej nieco przytłacza i spowalnia akcję książki, lecz jednocześnie daje do myślenia i pozwala na chwilę refleksji nad naszym stosunkiem do homoseksualizmu, choroby psychicznej i problemów wychowawczych.

Autorka, Barbara Ciwoniuk, sprawnie prowadzi wielowątkową narrację, wachlarz postaci jest bogaty, a ich problemy – typowe dla współczesnej młodzieży. Mamy tu pierwsze zauroczenia, przyjaźń wystawioną na wielką próbę, alkohol, narkotyki, odwieczne problemy na linii rodzic-dorastające dziecko, kłamstwa i niedomówienia. Towarzyszymy głównej bohaterce w jej wchodzeniu w dorosłość. Widzimy, jak z zakompleksionej dziewczyny, walczącej ze stereotypem „kujonki”, zmienia się w pewną swoich przekonań i poglądów nastolatkę. Otaczają ją kłamstwa i niedomówienia rodziny i przyjaciół, ona jednak potrafi stawić czoła problemom, odrzucić alkohol i narkotyki, a przy tym zyskać przyjaźń i zaufanie Łukasza oraz… pierwszą prawdziwą miłość.

„Musisz to komuś powiedzieć”
Autor: Barbara Ciwoniuk
Ilustrator: Olga Reszelska
Wiek: 15+
Wydawnictwo Literatura

Monika Zaremba

wilnoteka.lt

Dodaj do zakładek permalink.

Komentarze są wyłączone.