Autor: Barbara Ciwoniuk
Tytuł: Ania

Ile jeszcze trosk i kłopotów spotka rodzinę Ani? Pech chciał, że problemy bez przerwy sypią się na bliskich Ani: niespodziewanie trzeba zająć się chorym dziadkiem, pomóc Jaśkowi, któremu dokuczają koledzy, dowiedzieć się, co trapi starszego brata Daniela. Tymczasem mama jest wiecznie zajęta, tata znowu wyjechał, a przyjaciółka z każdym dniem coraz bardziej się oddala. Jednocześnie do serca nieśmiało puka pierwsza miłość… Trzynastoletnia Ania musi zmierzyć się z problemami, które są bliskie wielu dzisiejszym nastolatkom. Na szczęście może liczyć na pomoc i wsparcie swojego kolegi Igora.

Ostatnimi czasy jakoś nie miałam ochoty czytać książek młodzieżowych. Zabierając się za czytanie tej powieści miałam na względzie to, iż pełna będzie niedorzecznych sytuacji i głupot, które nic nie wniosą do mojego życia. Wątpię, czy potrafilibyście sobie wyobrazić moje zdziwienie, gdy pod koniec czytania z żalem się z nią rozstawałam.

Bohaterką jest tytułowa Ania. W jej życiu dzieje się bardzo wiele. Jest to postać bardzo barwna, mądra i optymistyczna. Oprócz Ani, wiele wnosi też Igor, jej kolega, który z tego co się orientuję, jest po przejściach. Aby się dowiedzieć o nim więcej, musiałabym sięgnąć po książkę ”Igor”. z pewnością to zrobię.

Rodzina Ani jest bardzo miła i dość dobrze czytało mi się opisy z nią związane. Dziadek bohaterki to wykształcona, bardzo mądra osoba, która czuje się zagubiona we współczesnym świecie. Jaś, brat dziewczyny, to urwis jakich mało, który niestety też ma problemy. Dokuczają mu szkolni koledzy. Daniel, starszy brat Ani to tajemnicza postać, która wprowadza mnóstwo zamieszania w życie domowników. Do rodziców odnosić się nie będę, bo należą do postaci drugoplanowych.

Książka należy do powieści lekkich, które pochłania się w oszałamiającym tempie. Jest wiele scen, z których można się trochę nauczyć. z pewnością do mądrych epizodów należą rozmowy Ani i Igora. Akurat te momenty czytało mi się najlepiej.

Autorka porusza problemy, które otaczają nas w teraźniejszym świecie. I tak, spotykamy się z tzw. wpadką, która może przydarzyć młodzieży pijanej, odurzonej, a wynikiem jej jest… ciąża. Oprócz tego w książce znajduje się wzmianka o sprzedaży noworodków, patologii, pobiciach. Ciwoniuk przedstawia wszystkie te rzeczy w jakimś innym świetle. Nie potrafię zobrazować jak to wygląda. Aby się dowiedzieć musielibyście przeczytać ”Anię”.

Sama lektura jest ciekawa. Sięgnijcie po twórczość pani Barbary Ciwoniuk. Przy ”Ani” reszta książek młodzieżowych wypada bardzo płytko i blado. Na koniec, chciałabym odnieść się do okładki. Jak widać, różni się od innych powieści dla młodych ludzi. Osobiście bardzo mi się podoba. Jest taka… z jednej strony nierzeczywista. A jednak ma w sobie coś tajemniczego, co potrafi przyciągnąć. Na tej samej zasadzie, wydawnictwo umieściło ilustracje w tej lekturze. Zdecydowanie polecam, jako lekturę na wakacje!

Blog „Książkowy Raj”

Dodaj do zakładek permalink.

Komentarze są wyłączone.