Własny pokój

Godna polecenia książka dla młodzieży poruszająca wiele problemów nurtujących współczesnych nastolatków: brak perspektyw, rozwód rodziców, porażki w szkole, przemoc, alkoholizm i nieakceptowanie swojego wyglądu.

Powieść dotyka również sfery marzeń, która w wypadku tej książki nie ma charakteru wątku lekkiego i przyjemnego, ponieważ marzenia nie mają nic wspólnego z idealizowaniem świata czy ambitnymi pomysłami na życie, lecz są związane z poprawą trudnej sytuacji rodzinnej bohaterów. Zach przeżywa rozstanie rodziców i chorobę mamy. Afi za wszelką cenę chce uchronić siebie i siostrę przed domem dziecka. Jacek ma problem z nadwagą i nie chce wychodzić z domu. Marzenie o posiadaniu prawdziwego i szczęśliwego domu zbliży do siebie chłopców, a przyjaźń między nimi – głęboka i prawdziwa, stanie się początkiem pozytywnych zmian.

Książka mądra, z otwartością i delikatnością poruszająca trudne tematy, o których trudno rozmawiać bez emocji. Z pewnością spodoba się gimnazjalistom, a dorosłym czytelnikom pozwoli dostrzec przyczyny kryzysu współczesnej rodziny.

Własny pokój czyta się jednym tchem, również dzięki wartkiej fabule z nieoczekiwanymi zwrotami akcji i plejadą barwnych postaci, których losy znalazły kontynuację  w kolejnej powieści autorki Ten gruby.

Polecam wszystkim, którzy skończyli 13 lat.

Ola

ksiaznicaplocka.blogspot.com

Dodaj do zakładek permalink.

Komentarze są wyłączone.