W dniu 11 czerwca w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie, w ramach projektu edukacyjnego W kręgu tajemnic dawnej Warszawy, odbyła się uroczysta sesja, w której uczestniczyłam dzięki zaproszeniu Pani Marii Szypowskiej.
Pani Maria Szypowska to wielka osobowość polskiego świata literackiego – poetka, tłumaczka, autorka powieści obyczajowych i słuchowisk radiowych dla dzieci i młodzieży, ale przede wszystkim autorka trzech obszernych biografii z serii Ludzie żywi, wydawanej przez Państwowy Instytut Wydawniczy: Marii Konopnickiej (7 wydań), Adama Asnyka i Jana Matejki (6 wydań), a także (już poza tą serią) biografii Edwarda Dembowskiego. Ponadto Państwo Szypowscy (mąż Pani Marii, Andrzej, był znanym artystą-fotografikiem) wydali ponad trzydzieści książek albumowych o różnych miastach Polski, w tym kilka o Warszawie. Działalność varsavianistyczną Pani Maria prowadzi do dziś, czego dowodem jest sesja, w której uczestniczyłam.
Uważni czytelnicy powieści Musisz to komuś powiedzieć pamiętają, że jej bohaterowie często rozmawiają o książce Konopnicka, jakiej nie znamy pióra Pani Marii Szypowskiej – biografii szczególnie mi bliskiej, bo nieosądzającej, a bardzo dyskretnie wskazującej kontrowersyjne fakty z życia poetki i w sposób niezwykły łączącej analizę wnikliwych badań archiwalnych z płynną, pięknie prowadzoną narracją. Miał rację Jarosław Iwaszkiewicz, twierdząc, że Szypowska stworzyła swój typ książki. W oparciu o bardzo szczegółowe badania archiwalne, z przytaczaniem licznych źródeł […] tworzy tomy bardzo zajmujące i nadające się do czytania, bardzo w czytanie wciągające, pozornie „lekkie”. A jednocześnie są to książki przeniknięte bardzo głęboką sympatią do wybranych bohaterów i stanowiące niewątpliwy wyraz hołdu dla owych „żywych ludzi”.*
Przy okazji tego (drugiego już!) spotkania z Panią Marią Szypowską, podsunęłam Jej do podpisania Asnyka :)
* Dwie Szypowskie, „Życie Warszawy” z 28-29 sierpnia 1976 r.