W Koluszkach czytają i dobrze się przy tym bawią!

koluszkiW dniu 19 marca miałam przyjemność uczestniczyć w niecodziennym zdarzeniu – zasiąść w jury finału Międzyszkolnego Konkursu Czytelniczego „A właśnie że czytamy” zorganizowanego przez Gimnazjum Nr 1 im. Jana Kochanowskiego w Koluszkach pod patronatem Miejskiej Biblioteki Publicznej. Pomysłodawczyniami Konkursu i osobami najbardziej zaangażowanymi w jego realizację były Panie Sylwia Kowalska i Małgorzata Kujawa.
Do Konkursu przystąpiły trzy pięcioosobowe drużyny z Gimnazjum nr 1 i Gimnazjum nr 2 w Koluszkach oraz z Gimnazjum w Gałkowie Dużym. Konkurs rozpoczął się w grudniu 2012 r., co oznacza, że miłośnicy literatury przez cztery miesiące zmagali się z zadaniami dotyczącymi trzech wybranych powieści. Wcześniej odbyło się szereg konkurencji, m.in. testy ze znajomości lektur, praca stylistyczna oraz plastyczna.

Miałam zaszczyt uczestniczyć w końcowych zmaganiach konkursowych, podczas których drużyny odegrały scenki teatralne na podstawie fragmentów powieści A jeśli zostanę. Muszę przyznać, że widząc bohaterów mojej książki na scenie i słysząc napisane przez siebie dialogi, przeżyłam niezwykłe chwile. Doskonała znajomość tekstu, wspaniale dobrana oprawa muzyczna i pomysłowa scenografia (na scenie pojawiły się nawet sympatyczny psiak i wanna!) oraz niepretensjonalna, naturalna gra aktorska uczniów zrobiły na mnie ogromne wrażenie.

Pomysł zabawy świetny! Zaangażowanie młodzieży, pań bibliotekarek, polonistów, dyrekcji szkół i rodziców – przeogromne! Zwycięstwo w Konkursie przypadło Gimnazjum nr 2 w Koluszkach, ale tak naprawdę nie o laury tu chodziło, lecz o dobrą zabawę, a tej nie zabrakło. Potem był czas na długie spotkanie autorskie – znowu z czynnym udziałem młodzieży, ponieważ pytań było co niemiara. Patrząc ze sceny na swobodne ale i bardzo taktowne zachowanie uczniów, na uśmiechnięte twarze pań bibliotekarek i nauczycieli pomyślałam, że nauka w tych szkołach nie może być przykrym obowiązkiem.
Kończąc tę krótką relację, wszystkim uczestnikom i organizatorom Konkursu chcę powiedzieć jedno wielkie DZIĘKUJĘ. Za wybranie mojej książki do Konkursu, za świetną zabawę i możliwość pooddychania ciepłą atmosferą tej niezwykłej szkoły.

Zapowiedź książki A jeśli zostanę…

a-jesli-zostane-2012Cena: 22,90 zł
Autor: Barbara Ciwoniuk
Ilustrator: Olga Reszelska
ISBN: 978-83-7672-138-5
Oprawa twarda
Ilość stron: 192

Po śmierci rodziców Wiktoria musi zamieszkać u ciotki, za którą nigdy nie przepadała. Choć w nowej rodzinie jest jej rówieśnica, dziewczyny nie mogą się dogadać. Czy samolubna Janka i naiwna, zbuntowana „wieśniara” dojdą do porozumienia? Co musi się wydarzyć, by Wiki odkryła, że bezwzględna, walcząca o swoją pozycję kuzynka też jest samotna i załamana? Jaką rolę odegra w tym pewien sympatyczny chłopak?

Na szczęście Wiktoria znajduje wsparcie w niezwykłej, eksperymentalnej klasie, do której przypadkiem trafia. Czy rzeczywiście wprowadzenie prostych zasad może sprawić, że grupa uczniów stanie się zgranym zespołem, przyjaźnie witającym w swoim gronie nowych kolegów?

Amerykanin Ron Clark, o którego oryginalnych zasadach jest mowa w tej książce, tak to opisał: Pierwszego dnia każdego roku szkolnego uczniowie są lekko zszokowani, gdy daję im listę i mówię, że mam dla nich 55 zasad (…) ale już po miesiącu przyznają: „Lubimy te zasady, ponieważ dzięki nim dokładnie wiemy, co możemy, a czego nie powinniśmy robić i jakie będą konsekwencje w razie ich nieprzestrzegania”. (…) Odkryłem, że jeśli poświęci się czas na dokładne pokazanie dzieciom, czego się od nich oczekuje, one bardzo chętnie zrobią to, o  co się je poprosi.

⇒ Książka na stronie wydawnictwa